Kárpát-medence pliocén és pleisztocén gerinces maradványok vizsgálata, gyűjtése, preparálása, konzerválása.

(Katona Lajos Tamás, Frédéric Lacombat, Kordos László, Szappanos Bálint, Keserü Ildikó)

Az utóbbi 8 év során több gerinces ősmaradvány terepi mentésével, konzerválásával és feldolgozásával végeztem. Ezek közül a legnagyobb sikerek a 2006-ban Csajág mellett megtalált 2 db Mammuthus primigenius csontvázrészlet feltárása, teljes konzerválása, kiállítása és tudományos feldolgozása volt. Ezt követe a 2008-as felsőrákosi (Románia) Anacus arvernensis csontvázának feltárása, és részleges konzerválása, ami jelenleg is folyamatban van. Ezzel párhuzamosan 2009-ben közreműködtem a Kozármisleny (Pécs) határában előkerült folyami üledék feltárásában, ahonnan több száz pleisztocén csontmaradvány került elő. Ebben munkában is végeztem határozásokat és az anyag konzerválásában is részt vettem. Ezekről a kutatásokról poszteres bemutatók is készültek a V. International Conference on Mammoths and their relatives c. konferencián 2010-ben. Nagy figyelemmel kísérem a pulai és gércei alginitbányából előkerült gerinces ősmaradványokat is. A bányákkal ápolt jó kapcsolatomnak köszönhetően mindig szólnak, ha találnak valamit, vagy ha csak termelés folyik.

Perca sp. 160mm széles MTMBTM 2013.1.7.Perca sp. 160mm széles MTMBTM 2013.1.7. (fotó: Katona Lajos)

Orrszarvú csontok restaurálása, konzerválása

A felsőrákosi masztodon terepi mentése (1)

A felsőrákosi masztodon feltárás eredménye (2)